Meghalt a 2016-os törökországi puccs szervezésével vádolt Fethullah Gülen
Az egykor Erdogannal szövetséges vallási vezető 83 éves volt.
Az egykor Erdogannal szövetséges vallási vezető 83 éves volt.
A világ legjobban őrzött politikai vezetői között tartják számon Recep Tayyip Erdogan török elnököt. Bár Ankara szerint a 2016-os puccskísérlet során a lázadók Erdogan életére akartak törni, arról nem tudni, hogy hosszú pályafutása során kíséreltek-e meg ellene merényletet. Az autokratikus török elnök mindenesetre a világ egyik leghatalmasabb vezetőjének tartja magát, és kétségtelen, hogy az egykori szerény isztambuli polgármesterből politikai óriás lett, aki nagyobb mértékben formálta át Törökországot, mint bárki a világi köztársaság alapítója, Kemal Atatürk óta.
A török légierő 36 katonájára adtak ki elfogatóparancsot, a hivatalos indoklás szerint azért, mert gülenisták. Eddig már több mint 159 ezer embert vettek őrizetbe és közel hétezer volt katona jelenleg is börtönben van Törökországban.
A törökök stabilitása a mi nemzeti érdekünk.
Elmentünk az itthoni gülenista szervezetnek mondott Dialógus Platformhoz, és megkérdeztük, honnan van pénzük, mivel foglalkoznak, mit tartanak a güleni eszmékről. És persze Erdoganról is, valamint arról, mi állhat az elnök és a hitszónok ellentétének hátterében.
Egy török ellenzéki vezetőhöz köthető iskolahálózat bezárását követeli Magyarországon a török kormány egyes források szerint. Ebből még nemzetközi bonyodalmak lehetnek.
Csak az ellenzék támogatásával sikerülthet - erre esély is mutatkozik -, hogy A török elnök átszervezze a hírszerzés és a vezérkar ellenőrzését úgy, hogy közvetlenül az államfőnek tartozzanak felelősséggel.
"Úgy gondolom, hogy jelenlegi állapotában Törökország nincs olyan helyzetben, hogy a közeli vagy akár a távoli jövőben" az Európai Unió tagjává váljon – mondta az Európai Bizottság elnöke.
Az amerikai elnök telefonon beszélt a török elnökkel kedden, és felajánlotta neki az Egyesült Államok segítségét a pénteki puccskísérlet hátterének feltárásában - közölte a Fehér Ház.
Ezer kormánypárti demonstráló élteti a török elnököt Isztambulban négy nappal a levert puccskísérlet után. A tüntetők halálbüntetést követelnek.
A török kormány ragaszkodik Fethullah Gülen kiadatásához, állítólag bizonyítékokat is beterjesztettek arról, hogy a muzulmán hitszónok felelős a péntek éjjeli puccsért.
Őrizetbe vették Törökországban azt a két pilótát, aki tavaly novemberben lelőtt egy Szu-24-es orosz bombázót - erősítette meg kedden Bekir Bozdag török igazságügyi miniszter a Habertürk tévében.
Oettinger óvta Ankarát, nehogy eltávolodjon Európától.
A puccs reggelre elbukott, a 20. századi minták alapján lázadó tisztek nem számoltak a 21. század kommunikációs hálózatainak erejével, amelynek segítségével Erdogan elnök segítségül hívta híveit. Erdogan a jelek szerint megőrizte hatalmát, a terrormerényletek és a megosztottság sújtotta Törökország azonban egyre kiszámíthatatlanabb jövő elé néz, ami a háborúk sújtotta térséget még ingatagabbá teszi.
Erdogan politikájának ellenzői közül egyre többen vélik úgy, hogy a pénteki puccs csupán az elnök hatalmi pozíciójának megerősítését célozta és nem más áll mögötte, mint maga Erdogan.
Katonai puccs indult péntek este Recep Tayyip Erdogan török elnök ellen. A katonaság átvette az uralmat több állami intézmény és televíziócsatorna fölött, lezárták a Boszporusz hídjait és a repülőtereket, tankok jelentek meg Ankara és Isztambul utcáin, alacsonyan szálló harci gépek tűntek fel, majd lövések, robbanások hallatszottak. A kormány magyar idő szerint hajnali 2 után bejelentette, hogy meghiúsíották a puccskísérletet, az utcákon azonban továbbra is fegyverropogást lehetett hallani.
Szombat hajnalra leverték Törökországban a hadsereg péntek este indított puccskísérletét. A kezdetben még ismeretlen helyen lévő Recep Tayyip Erdogan elnök hajnalban visszatért hivatalába. Szombat délig már csaknem háromezer puccsistát vettek őrizetbe. A kormányfő a halálbüntetés visszaállításáról beszélt. Az USA és az EU is kiállt a kormány mellett, amelyet a lakosság és a katonaság, illetve a rendőrség hozzájuk hű erői mentettek meg.
Sőt arra kérte népét a megpuccsolt török elnök, hogy menjenek ki az utcára. Az egész nemzet fogjon össze, tagjai gyülekezzenek a tereken, így adjanak választ a lázadási kísérletre - sürgette Erdogan, akiről nem tudni, hol van, de állítólag úton Ankarába.
A felhasználóktól vegyes jelentések érkeznek, de a technikai próbál alapján úgy tűnik, letiltották a közösségi webes szolgáltatások elérést Törökországban.